mamenisikwâw
Inanimate Intransitive Verb (VII)
Independent Order
Indicative
| neutral | preterit | |
| 3ps | mamenisikwâw | mamenisikwâpan |
| 3pp | mamenisikwâwa | mamenisikwâpana |
| 4p | mamenisikwâliw | mamenisikwâlîpan |
| mamenisikwâliwa | mamenisikwâlîpana |
Dubitative
| neutral | preterit | |
| 3ps | mamenisikwâtok(w)e | mamenisikwâkopan |
| 3pp | mamenisikwâtok(w)ena | mamenisikwâwâkopan |
| 4p | mamenisikwâlîtok(w)e | mamenisikwâlikopan |
| mamenisikwâlîtok(w)ena | mamenisikwâliwâkopan |
Conjunct Order
Indicative
| neutral | preterit | |
| 3ps | mamenisikwâk | mamenisikwâkipan |
| 3pp | mamenisikwâki | mamenisikwâkwâpan mamenisikwâkipana |
| 4p | mamenisikwâlik | mamenisikwâlikipan |
| mamenisikwâliki | mamenisikwâlikwâpan mamenisikwâlikipana |
Dubitative
| neutral | preterit | |
| 3ps | mamenisikwâkwe | mamenisikwâkopane |
| 3pp | mamenisikwâwâkwe mamenisikwâkwena | mamenisikwâwâkopane mamenisikwâkopanena |
| 4p | mamenisikwâlikwe | mamenisikwâlikopane |
| mamenisikwâliwâkwe mamenisikwâlikwena | mamenisikwâliwâkopane mamenisikwâlikopanena |
Subjunctive
| 3ps | mamenisikwâke |
| 3pp | mamenisikwâkwâwe mamenisikwâkena |
| 4p | mamenisikwâlike |
| mamenisikwâlikwâwe mamenisikwâlikena |
Iterative
| 3ps | mamenisikwâki |
| 3pp | mamenisikwâkwâwi |
| 4p | mamenisikwâliki |
| mamenisikwâlikwâwi |