maškawinikwan
Inanimate Intransitive Verb (VII)
Independent Order
Indicative
| neutral | preterit | |
| 3ps | maškawinikwan | maškawinikwanôpan |
| 3pp | maškawinikwanwa | maškawinikwanôpana |
| 4p | maškawinikwaniliw | maškawinikwanilîpan |
| maškawinikwaniliwa | maškawinikwanilîpana |
Dubitative
| neutral | preterit | |
| 3ps | maškawinikwanôtok(w)e | maškawinikwanokopan |
| 3pp | maškawinikwanôtok(w)ena | maškawinikwanowâkopan |
| 4p | maškawinikwanilîtok(w)e | maškawinikwanilikopan |
| maškawinikwanilîtok(w)ena | maškawinikwaniliwâkopan |
Conjunct Order
Indicative
| neutral | preterit | |
| 3ps | maškawinikwahk | maškawinikwahkipan |
| 3pp | maškawinikwahki | maškawinikwahkwâpan maškawinikwahkipana |
| 4p | maškawinikwanilik | maškawinikwanilikipan |
| maškawinikwaniliki | maškawinikwanilikwâpan maškawinikwanilikipana |
Dubitative
| neutral | preterit | |
| 3ps | maškawinikwanokwe | maškawinikwanokopane |
| 3pp | maškawinikwanowâkwe maškawinikwanokwena | maškawinikwanowâkopane maškawinikwanokopanena |
| 4p | maškawinikwanilikwe | maškawinikwanilikopane |
| maškawinikwaniliwâkwe maškawinikwanilikwena | maškawinikwaniliwâkopane maškawinikwanilikopanena |
Subjunctive
| 3ps | maškawinikwahke |
| 3pp | maškawinikwahkwâwe maškawinikwahkena |
| 4p | maškawinikwanilike |
| maškawinikwanilikwâwe maškawinikwanilikena |
Iterative
| 3ps | maškawinikwahki |
| 3pp | maškawinikwahkwâwi |
| 4p | maškawinikwaniliki |
| maškawinikwanilikwâwi |