wîsiso-mihkwâw
Inanimate Intransitive Verb (VII)
Independent Order
Indicative
| neutral | preterit | |
| 3ps | wîsiso-mihkwâw | wîsiso-mihkwâpan |
| 3pp | wîsiso-mihkwâwa | wîsiso-mihkwâpana |
| 4p | wîsiso-mihkwâliw | wîsiso-mihkwâlîpan |
| wîsiso-mihkwâliwa | wîsiso-mihkwâlîpana |
Dubitative
| neutral | preterit | |
| 3ps | wîsiso-mihkwâtok(w)e | wîsiso-mihkwâkopan |
| 3pp | wîsiso-mihkwâtok(w)ena | wîsiso-mihkwâwâkopan |
| 4p | wîsiso-mihkwâlîtok(w)e | wîsiso-mihkwâlikopan |
| wîsiso-mihkwâlîtok(w)ena | wîsiso-mihkwâliwâkopan |
Conjunct Order
Indicative
| neutral | preterit | |
| 3ps | wîsiso-mihkwâk | wîsiso-mihkwâkipan |
| 3pp | wîsiso-mihkwâki | wîsiso-mihkwâkwâpan wîsiso-mihkwâkipana |
| 4p | wîsiso-mihkwâlik | wîsiso-mihkwâlikipan |
| wîsiso-mihkwâliki | wîsiso-mihkwâlikwâpan wîsiso-mihkwâlikipana |
Dubitative
| neutral | preterit | |
| 3ps | wîsiso-mihkwâkwe | wîsiso-mihkwâkopane |
| 3pp | wîsiso-mihkwâwâkwe wîsiso-mihkwâkwena | wîsiso-mihkwâwâkopane wîsiso-mihkwâkopanena |
| 4p | wîsiso-mihkwâlikwe | wîsiso-mihkwâlikopane |
| wîsiso-mihkwâliwâkwe wîsiso-mihkwâlikwena | wîsiso-mihkwâliwâkopane wîsiso-mihkwâlikopanena |
Subjunctive
| 3ps | wîsiso-mihkwâke |
| 3pp | wîsiso-mihkwâkwâwe wîsiso-mihkwâkena |
| 4p | wîsiso-mihkwâlike |
| wîsiso-mihkwâlikwâwe wîsiso-mihkwâlikena |
Iterative
| 3ps | wîsiso-mihkwâki |
| 3pp | wîsiso-mihkwâkwâwi |
| 4p | wîsiso-mihkwâliki |
| wîsiso-mihkwâlikwâwi |